Nieraz, po skończonym remoncie łazienki okazuje się, że konieczne jest jeszcze wywiercenie paru otworów w ścianie, która już jest pokryta płytkami.
Niezbędne narzędzia przy wierceniu otworów
Zasadniczym problemem wiercenia otworów w ceramice jest fakt, że płytki takie są bardzo twarde, a jednocześnie na tyle kruche, by łatwo je uszkodzić. Są podatne na pękanie, odpryski i rysowanie ślizgającym się wiertłem podczas pracy. W razie uszkodzenia płytki należałoby ją wymienić, a z kolei wstawienie nowej w to samo miejsce może już nie być takie proste, dlatego przed przystąpieniem do wiercenia należy zaopatrzyć się w następujące narzędzia:
– wiertarkę ze zmiennymi obrotami,
– taśmę malarską, lub jakąkolwiek inną, byle z jednej strony przylepną,
– punktak (niekoniecznie) — posłuży do wykonania punktu w płytce jeszcze przed użyciem wiertła,
– wiertła do płytek — odpowiednie do wiercenia w porcelanie, szkle, ceramice czy glazurze (https://phuabc.com.pl/wiertla-do-plytek-ceramicznych-i-gresowych)
Najodpowiedniejszymi wiertłami do płytek są wiertła stożkowe, węglikowe, diamentowe i ewentualnie wiertła przeznaczone do betonu, o odpowiedniej średnicy, dostosowanej do średnicy kołka.
Kolejność prac przy wierceniu w płytkach
Przystępując do pracy, należy najpierw nakleić na płytkę taśmę, a na niej zaznaczyć punkt punktakiem lub zwykłym pisakiem. Wiercenie trzeba zacząć od niskich obrotów wiertarki co zminimalizuje ewentualne odpryski. Po wywierceniu otworu można w nich umieścić koszulki z kołkami rozporowymi.